Pożyczka

Bezpieczna pożyczka – jak sprawdzić pożyczkodawcę?

W sytuacjach, gdy bardzo pilnie potrzebujemy dodatkowej gotówki, zwykle sięgamy po pożyczkę, najlepiej taką, którą można szybko zaciągnąć przez internet. Udzielaniem takich pożyczek zajmują się firmy pożyczkowe, wśród których są zarówno sprawdzone i rzetelne podmioty, jak i te, których działanie nie do końca bywa uczciwe. Aby uniknąć przykrych doświadczeń, warto więc sprawdzić pożyczkodawcę, zanim podpisze się z nim umowę.

Kto może w Polsce prowadzić działalność pożyczkową?

Udzielaniem pożyczek gotówkowych do kwoty 255 550 zł zajmują się banki oraz instytucje pożyczkowe, których działalność reguluje Ustawa o kredycie konsumenckim z dn.12.05.2011 r. Zgodnie z jej zapisami firmą prowadzącą działalność w zakresie udzielania takich pożyczek może być wyłącznie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna, której kapitał zakładowy powinien wynosić co najmniej 200 tys. zł i być pokryty wkładami pieniężnymi.

Każda firma udzielająca kredytów konsumenckich w Polsce musi być więc wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Rejestr ten jest jawny, a więc każdy obywatel może uzyskać na temat danej firmy podstawowe informacje, takie jak adres siedziby, czy nazwiska członków zarządu. W Internecie można znaleźć oficjalną wyszukiwarkę podmiotów KRS, do której warto wpisać nazwę firmy pożyczkowej, by przekonać się, czy działa ona w ramach obowiązującego w Polsce prawa.

Ocena rzetelności pożyczkodawcy

Kolejnym sposobem na sprawdzenie pożyczkodawcy jest ocena prezentowanej przez niego oferty na stronie www. Oferta ta powinna być wyczerpująca i napisana zrozumiałym językiem, tak aby co do zasad udzielania pożyczek nie powstawały żadne wątpliwości. Każda rzetelna firma, w której ofercie znajduje się szybka pożyczka online zwykle umieszcza na swojej witrynie następujące informacje:

  • Kwota pożyczki, o jaką mogą się ubiegać klienci nowi oraz osoby zaciągający pożyczkę po raz kolejny – np. do 1500 zł dla nowych i do 3000 zł dla stałych klientów
  • Termin spłaty pożyczki — zwykle maksymalny termin spłaty krótkoterminowej pożyczki przez internet wynosi 30 dni
  • Koszty zaciągania pożyczki — prezentowane są one na suwaku, który pokazuje dokładną kwotę prowizji i odsetek przy zaciąganiu danej kwoty pożyczki na określony okres czasu
  • Warunki udzielania pożyczki — czyli kto może ubiegać się o pożyczkę i jakie musi spełnić warunki, by ją otrzymać
  • Ramowa umowa pożyczki — jest to wzór umowy zawieranej z klientem – warto się z nią dokładnie zapoznać, ponieważ w niej są zawarte wszystkie ważne warunki udzielania pożyczki
  • Procedura ubiegania się o pożyczkę

Dobrą praktyką stosowaną przez najlepsze firmy jest również umieszczanie na stronie internetowej działu FAQ, w którym znaleźć można szczegółowe informacje na temat pożyczki np. procedury na wypadek opóźnienia w spłacie, możliwości refinansowania pożyczki, czy warunków wcześniejszej spłaty zobowiązania.

Podczas wyboru pożyczkodawcy warto zawsze poświęcić kilka chwil na wyszukanie opinii klientów danej firmy w internecie. Duża liczba pozytywnych ocen jest w zasadzie najlepszą rekomendacją, zwykle świadczy również o popularności danej firmy i jej ugruntowanej pozycji na rynku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *