Pożyczka

Fakty i mity dotyczące leasingu

Forma finansowania inwestycji w postaci leasingu funkcjonuje w Polsce od blisko trzydziestu lat. Szczególną popularność zyskał jednak dopiero w ostatnich latach, przy czym największym odbiorcą tej usługi stał się sektor MŚP. Wystarczy wspomnieć, że ponad 70% podmiotów deklaruje korzystanie z tej możliwości.

Sam leasing trochę wydoroślał przez ten czas, reguły finansowania inwestycji stały się bardziej przejrzyste, a warunki korzystniejsze. Częściowo miała na to wpływ rosnąca konkurencja na rynku, a częściowo zmiany w prawie. Tak czy owak, wokół leasingu narosło wiele mitów, przy czym jedne powodują obawy przed korzystaniem z niego, a inne dostarczają niepotrzebnych rozczarowań. Spróbujemy rozprawić się z nimi i rozwiać wątpliwości.

Kredyt lepszy niż leasing. To obiegowa opinia, dzięki której wciąż udział wartości udzielonych kredytów i umów leasingowych w rynku jest podobny. To także dość elastyczna i ruchoma sytuacja, ponieważ obydwa rodzaje instytucji finansowych z czasem zmieniły swoje podejście do klienta. Na przykład leasing uchodził za łatwiejszą formę, ponieważ mniej było tu formalności, ale trzeba przyznać, że i banki z czasem uprościły swoje procedury. Dla części przedsiębiorców problemem jest fakt, że samochód, maszyna lub inne dobro w leasingu nie jest ich własnością do końca umowy, a dopiero po wykupie. W przypadku kredytu bankowego stajemy się od razu właścicielem przedmiotu finansowania. Tak naprawdę to tylko kwestia szybkości, z jaką samochód czy maszyna trafi w ręce firmy finansowej w przypadku, kiedy przestaniemy płacić raty. Leasing zabierze mienie od razu, a bank musi wystąpić na drogę sądową. Trzeba jednak przyznać, że za leasingiem (operacyjnym) przemawiają względy podatkowe. Tu zarówno wpłata początkowa, jak i wszystkie raty stanowią koszty uzyskania przychodu, które obniżają podstawę opodatkowania. W przypadku kredytu bankowego takie właściwości mają jedynie części odsetkowe należnych rat.

Leasing niekorzystny dla kierowcy. To prawda i należy o tym pamiętać. Przez wszystkie lata poruszania się po drogach pojazdem w leasingu nie zyskujemy zniżek za bezszkodową jazdę. Polisa jest zawierana przez firmę leasingową i to jej przysługują zniżki. Niektóre z firm dopuszczają jednak możliwość zawarcia ubezpieczenia na własną rękę, ale trzeba pamiętać, musi to być pełny pakiet.

Leasing tylko na maszyny i pojazdy. Oczywiście finansowanie inwestycji w pojazdy mechaniczne to główny nurt wykorzystania usług firm leasingowych, bo stanowi aż 70% całości. Pozostałą część obejmuje leasing maszyn i urządzeń specjalistycznych (ponad 27%), ale ciekawostkę stanowi pozostałe 1,3%. To nieruchomości, firmowe wyposażenie kuchni, sprzęt audio, komputery, ekspresy ciśnieniowe, wyposażenie biura, oprogramowanie itd.

Leasing bez sprawdzania w BIK. Działające obecnie na rynku firmy leasingowe sprawdzają swoich potencjalnych leasingobiorców w rejestrze BIK oraz KRD i z tym trzeba się liczyć. Od banków różni je jednak to, że zła historia kredytowa nie pozbawia klienta szansy na leasing, tak jak ma to miejsce w przypadku kredytu bankowego. W takich przypadkach firma leasingowa zwykle prosi o uwiarygodnienie swoich możliwości finansowych poprzez zabezpieczenie czy poręczenie. Może też naliczyć wyższą kwotę wpłaty początkowej. Natomiast decydując się na ofertę firmy, która deklaruje przydzielanie leasingu bez sprawdzania nas w rejestrze BIK, musimy liczyć się z tym, że finansowanie naszej inwestycji będzie tu zwyczajnie droższe.

Leasing od 1000 zł. Jeszcze parę lat temu w ramach leasingu można było sfinansować jedynie większe inwestycje, ale teraz widać zmiany w tym zakresie. To taki nowy trend wśród firm leasingowych, który można obserwować do kilku lat. Zapewne chodzi o przejęcie drobnych inwestycji, które do tej pory firmy mogły realizować wyłącznie za pomocą kredytu bankowego. Dziś można już wziąć w leasing w niektórych firmach urządzenie za 1-3 tys. zł, czyli wspomniany wcześniej ekspres ciśnieniowy do kawy albo sprzęt nagłośnieniowy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *