MAin

Jak sfinansować kurs programowania?

Szacuje się, że w Polsce obecnie brakuje około 50 tysięcy programistów i liczba ta ma w kolejnych latach rosnąć. Perspektywa zdobycia dobrze płatnej pracy w branży IT kusi wiele osób, tym bardziej że zdobycie odpowiednich kwalifikacji ułatwiają intensywne kursy programowania, tzw. bootcampy, które w zaledwie kilka tygodni są w stanie przygotować do rozpoczęcia pracy w zawodzie. Problem w tym, że koszt takich kursów wynosi średnio kilka tysięcy złotych i wielu młodych ludzi po prostu na nie nie stać.

Jak wygląda kurs typu bootcamp?

Intensywne kursy programowania organizowane są w trybie stacjonarnym oraz zdalnym przez Internet. Większość z nich skierowana jest do osób początkujących. Metoda nauki opiera się przede wszystkim na samodzielnym wykonywaniu przez kursanta mnóstwa zadań praktycznych z kodowania pod czujnym okiem mentora, który pomaga mu rozwiązywać problemy, motywuje go do pracy i weryfikuje prawidłowość wykonanych zadań. Bootcampy nastawione są na przygotowanie uczestników do realnej pracy, a nie tylko na przekazanie wiedzy teoretycznej. Zwykle po zakończeniu kursu pomagają stworzyć uczestnikowi portfolio, a także wspierają go podczas poszukiwania pracy. Do najpopularniejszych kursów tego typu należą kursy przygotowujące do pracy na stanowiskach Front-end Developer, Java Developer, Web Developer itp.

Skąd wziąć pieniądze na kurs?

Koszt intensywnego kilkutygodniowego kursu programowania w zależności od zakresu i poziomu zaawansowania waha się od 3 do 15 000 zł. Jest to dość wysoka cena. Biorąc jednak pod uwagę wysokie szanse na zdobycie po takim kursie pracy, inwestycja wydaje się opłacalna, ponieważ w ciągu kilku następnych miesięcy może zwrócić się z nawiązką. Najpierw jednak należy jakoś zdobyć pieniądze na kurs i tutaj dla wielu osób jedynym rozwiązaniem są pożyczki. Młode osoby niestety często tylko ze względu na wiek mają problem z uzyskaniem kredytu w banku, dlatego coraz częściej sięgają po pozabankowe pożyczki online, których udzielanie odbywa się na dużo prostszych zasadach niż w banku. Internetowe chwilówki umożliwiają pożyczenie sumy do 5000 zł, która wystarcza na pokrycie całości kosztów kursu lub co najmniej jednej transzy.

Dofinansowanie kształcenia programistów zapowiedziało Ministerstwo Rozwoju, które w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój planuje przeznaczyć około 15 milionów złotych na kursy dla osób bez wykształcenia informatycznego pragnących przekwalifikować się do zawodu programisty. Wsparcie ma polegać na udzielaniu im nieoprocentowanych pożyczek na kształcenie. Nabór wniosków o taką pożyczkę ma ruszyć w połowie września 2017.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *