MAin

Jakie propozycje bankowe istnieją dla emerytów w Polsce?

Emeryci to grupa, o której banki często zapominają i nie przygotowują dedykowanej dla nich oferty. Jest to błąd, ponieważ otrzymują oni co miesiąc świadczenie emerytalne. Ta regularność wpływów stanowi duży atut i powinna stawiać emerytów w grupie pożądanych odbiorców usług bankowych. Światełkiem w tunelu zdaje się nowa ustawa. Jakie możliwości w zakresie usług bankowych istnieją więc obecnie dla emerytów w Polsce?

Nowa możliwość to pakiet usług dla emerytów gwarantowany mocą ustawy. Jest on zupełnie darmowy i na pewno zaspokoi oczekiwania osób, które w kwestii usług bankowych mają niewielkie wymagania. Jak się jednak okazuje, bardziej zaawansowane operacje nie będą tu możliwe do wykonania, co może rozczarować bardziej wymagających odbiorców.

Co daje gwarantowany podstawowy rachunek płatniczy?

Jednym zdaniem – gotówka z bankomatu i wpłata gotówki na konto oraz transakcje płatnicze. Ustawa zapewnia emerytom bezpłatny rachunek umożliwiający wpłacanie gotówki na konto, składanie poleceń zapłaty i dokonywanie wszelkich opłat za pomocą karty płatniczej.

Ponadto emeryci mogą wykonywać darmowe przelewy i wypłaty gotówki w bankomacie, ale ich liczba jest ograniczona do pięciu w każdym miesiącu (pisze GazetaPrawna). Za szósty przelew albo skorzystanie z bankomatu trzeba zapłacić.

Prawo chroni jednak interesy emerytów i opłata ta nie może być wyższa niż standardowa dla danego banku. Co ciekawe, początkowo planowano, by dać emerytom możliwość skorzystania z aż 15 operacji pozbawionych opłat. Banki chyba jednak nie były do tego zbyt optymistycznie nastawione. Ponieważ ostatecznie jednak uznano, że byłoby to nadmiernie obciążające dla banków.

Czego darmowy rachunek nie zapewnia emerytom?

Rachunek, jak już wspomniano wcześniej, nie zapewnia pełnej palety możliwości. Innymi słowy, jest mniej rozwiniętą wersją płatnych rachunków oferowanych powszechnie we wszystkich bankach. Nie można zrobić na nim debetu ani skorelować z oferowanymi przez bank usługami w zakresie kredytowania środków. Czyli żadne pożyczki, kredyty ani karta kredytowa nie wchodzą w grę.

Taka decyzja wywołała burzliwą dyskusję w parlamencie. Część osób opowiedziała się za tym, by również te możliwości dołożyć do bezpłatnego pakietu. Ostatecznie jednak pomysł nie został zaakceptowany i podjęto decyzję, że pakiet dla emerytów powinien być okrojony. Dlaczego?

Celem ochrony niezamożnych przed popadnięciem w kłopoty natury finansowej. Rząd chciał uniknąć sytuacji, w których osoby o znikomej wiedzy z zakresu ekonomii popadną w tarapaty przez pogłębiany bez zastanowienia nad konsekwencjami debet albo wzięty pod wpływem emocji kredyt.

Dla kogo jest to idealne rozwiązanie?

Zostało przygotowane dla emerytów, ale na pewno znajdą się wśród nich osoby, których oczekiwaniom nie sprosta rachunek o tak podstawowych możliwościach. Dla kogo jest to więc dobry wybór? Przede wszystkim dla takich emerytów, którym zależy na koncie bezpłatnym.

Jeśli ktoś potrzebuje tylko wpłacić na rachunek swoją emeryturę i opłacić rachunki, to rozwiązanie idealne dla niego. Szukając bardziej zaawansowanych, opcji należy zapoznać się z ofertą banków w zakresie kont płatnych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *