Pożyczka

Już dziś zacznij odkładać pieniądze na przyszłość

Dla wielu osób najtrudniejsze w oszczędzaniu jest podjęcie decyzji o jego rozpoczęciu i wykonanie pierwszego kroku. Z biegiem czasu staje się ono nawykiem, który zmienia nasz sposób patrzenia na świat. Odkładanie pieniędzy przestaje być nieprzyjemną koniecznością, a zaczyna chęcią zapewnienia sobie spokojnej przyszłości i spełniania własnych marzeń. Jak w takim razie zmobilizować się i wykonać ten pierwszy, najtrudniejszy krok?

Zwizualizuj swoje cele

Być może brzmi to banalnie, ale oszczędzanie pieniędzy jest o wiele skuteczniejsze, kiedy dokładnie określimy cele, do których ma nas ono zaprowadzić. Nie myśl, że chcesz mieć rezerwę finansową na czarną godzinę lub móc sobie coś kupić. Pomyśl co dokładnie zrobisz, kiedy będziesz miał konkretną kwotę. Wyremontujesz mieszanie, pojedziesz na egzotyczne wakacje, kupisz samochód? Świetny plan! Wizualizacja marzeń i celów jest doskonałym sposobem na znalezienie motywacji. Dlatego, bez względu na to, jakie są Twoje założenia finansowe, obierz na nie kurs i nie zbaczaj z niego, mimo chwilowych przeciwności. Gdy już dopłyniesz do celu przekonasz się, że było warto.

Postaw na metodę małych kroczków

Zdecydowanie lepiej jest rozpocząć oszczędzanie od niewielkich kwot, niż od razu rzucać się na głęboką wodę. Systematyczne, długoterminowe odkładanie 20-50 zł miesięcznie przyniesie lepsze rezultaty, niż poświęcanie na ten cel 300 zł, kilka razy do roku. Pozwoli to na wyrobienie w sobie nawyku rozsądnego i przemyślanego wydawania pieniędzy. Dla osób rozpoczynających przygodę z oszczędzaniem, dobrym pomysłem będzie również skarbonka. Mimo, że do gromadzenia funduszy najlepsze jest wysokooprocentowane konto oszczędnościowe lub lokata, wspomniana wcześniej skarbonka przyda się do wrzucania drobnych, które w innym przypadku przeznaczylibyśmy na jakiś błahy cel.

Otwórz dobre konto oszczędnościowe

Oszczędzanie w skarpecie nie jest ani modne, ani praktyczne. Przechowywanie pieniędzy w domu zawsze stanowi pokusę i może skończyć się wydaniem ich od wpływem impulsu. Może również stać się łatwym łupem dla włamywaczy. Poza tym, nie chroni pieniędzy przed skutkami inflacji, ani nie pomaga ich pomnażać. Dobre, niedrogie, a przy tym wysokooprocentowane konto w banku pomoże Ci mnożyć swoje zyski, jednocześnie dając gwarancję bezpieczeństwa.

Traktuj swoje oszczędności poważnie

Najlepiej tak, jak traktujesz rachunki do zapłacenia. Zazwyczaj nie odkładasz ich na koniec miesiąca, tylko regulujesz zaraz po otrzymaniu wypłaty. Jeśli oszczędzanie również umieścisz w swoim budżecie domowym i będziesz uważał je za priorytet unikniesz sytuacji, w której zostanie Ci zbyt mało pieniędzy, byś mógł swobodnie je odłożyć na określony cel.

Nie poddawaj się

Nawet jeżeli spotkałeś pewne przeszkody i niepowodzenia nie rezygnuj. Pamiętaj, że im szybciej zaczniesz oszczędzać, tym wcześniej uda Ci się osiągnąć spokój, stabilizację i niezależność finansową, które są bezcenne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *