Pożyczka

Lokata, skarpeta czy aktywne oszczędzanie – co zapewni godną emeryturę?

ZUS jaki jest, każdy widzi. Poza niewielką grupą osób, którym kariera zawodowa zapewniła bardzo wysokie dochody, większość polskich emerytów ma bardzo niskie uposażenie. Wielu z nich żyje za emeryturę wysokości 1400-1600 zł. I choć wkoło mówi się obecnie o lepszej kondycji gospodarczej w Polsce, to powszechnie wiadomo, że bez rozwiązań systemowych, przyszli emeryci będą w podobnej, jeśli nie gorszej sytuacji.

Skoro więc nie można liczyć na godne życie po zakończeniu swojej ścieżki zawodowej i emeryturę wystarczającą przynajmniej na normalne bytowanie, to trzeba wziąć sprawy w swoje ręce. Im wcześniej, tym lepiej.

Po pierwsze-oszczędzanie

Będąc w tzw. wieku produkcyjnym często nie myślimy o starości. Zajęci swoimi obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi, gnamy do przodu. W tym pędzie wydajemy też pieniądze. Oczywiście nie można powiedzieć, że wszyscy podchodzą do wydatków lekkomyślnie czy zupełnie bezmyślnie. Wielu z nas potrafi robić oszczędności i dzięki temu udaje się wyjechać całą rodziną na wczasy, zmienić samochód na nowszy, zrobić remont itd. Mało tego, dbamy o przyszłość dzieci i jeśli są takie możliwości, zakładamy im specjalne polisy.

Szkoda tylko, że w drabince swoich priorytetów finansowych rzadko umieszczamy siebie. A przecież spokojna i zasobna starość to także spokój dla naszych dzieci, które nie będą musiały nam pomagać materialnie. Dlatego jak najszybciej należy włączyć w swoje działania oszczędzanie na emeryturę. Rzecz jasna, osoby, które mają bardzo niskie dochody, mogą nie dać rady, ponieważ wszystkie pieniądze muszą przeznaczać na podstawowe potrzeby. Jednak w przypadku dochodów na średnim poziomie warto już zastanowić się, czy wszystkie pieniądze muszą być przeznaczone na bieżącą konsumpcję.

Często kupujemy za dużo ubrań i dodatków, opłacamy zbyt drogie i rozbudowane usługi komercyjne, wydajemy na artykuły spożywcze zbyt drogich marek, jemy na mieście zamiast gotować w domu itd. Możliwości jest wiele, trzeba tylko dojrzeć do zmian. I teraz prosty rachunek, jeśli uda się każdego miesiąca odłożyć dodatkowe 200 zł z przeznaczeniem na emeryturę, to w ciągu roku zyskujemy 2400 zł. To i dużo i mało, zależy jak na to spojrzeć. Po trzech latach sumiennego oszczędzania na emeryturę mamy już 7200 zł, ale patrząc w przyszłość daje nam to możliwość dokładania przez 3 lata do swojej emerytury po 200 zł na miesiąc. Może się okazać, że to już wiele pomoże, a to zaledwie takie wyliczenie 1:1 ze zwykłego odkładania małych kwot.

Po drugie-inwestowanie

Takie wyliczenie można skrytykować za marne efekty i stwierdzić, że szkoda wyrzeczeń i starań. Tyle, że dotyczy ono takiego biernego odkładania do skarpety kwot minimalnych. A można też postarać się bardziej i odłożyć więcej, a dodatkowo zadbać o odpowiednie zainwestowanie oszczędności. Jeśli założymy, że te odłożone pieniądze nie istnieją i nie zostaną spożytkowane, można zdecydować się na inwestycje długoterminowe, jak obligacje, lokaty czy fundusze inwestycyjne. Można też wpłacać taką kwotę na polisę emerytalną i wtedy firma ubezpieczeniowa będzie za nas zajmować się inwestowaniem naszych oszczędności na emeryturę. Wybierając taki wariant można wybrać potem opcję jednorazowej wypłaty po osiągnięciu określonego wieku, albo w podzielonych miesięcznych kwotach. Ważne, by na polisę emerytalną zdecydować się odpowiednio wcześnie. Aby takie oszczędzanie na emeryturę było opłacalne, należy założyć polisę najpóźniej na dwadzieścia lat przed emeryturą. Warto też zadbać, by zgromadzone tam środki, których nie zdążymy spożytkować, odziedziczyła rodzina.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *