Pożyczka

Na co Polacy wydają pieniądze – połowa roku 2017

Polacy – nie jest to nową informacją – żyją na kredyt. Najczęściej pożyczamy pieniądze na remont naszego mieszkania lub też zakup nowego samochodu. Coraz częściej zadłużamy się również, aby pojechać na wymarzone wakacje. W ostatnich latach aż o 140% wzrosły kredyty zaciągane sezonowo – np. na zakup wyprawki dla dziecka. Wzrosły również kredyty, które przeznaczamy na dbanie o nasze zdrowie, jak również na organizację różnego rodzaju świąt oraz uroczystości – np. śluby. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat, Polacy coraz częściej zaciągają zobowiązania, aby spłacić te wcześniejsze.

Coraz więcej kredytów

Z roku na rok coraz częściej obserwuje się trend na zaciąganie nowych zobowiązań wśród Polaków. Biorąc pod uwagę wyniki z marca 2015 roku, a następnie zestawiając je z wynikami z marca bieżącego roku, praktycznie w każdej kategorii, na jakie zaciąga się zobowiązania, odnotowano wzrost. Największe zmiany – bo aż o 140% – zanotowano w przypadku zobowiązań zaciąganych na zakupy – wyprawki szkolnej, czy kupno innych ubrań.

 

Bez zmian od wielu lat my – Polacy najczęściej zadłużamy się w kategorii remontu naszego mieszkania, czy też domu. Dwa lata temu grupa ta stanowiła około 34% wszystkich pożyczkobiorców, w tym roku liczba ta wynosi około 38%. Drugim przypadkiem, w którym Polacy najczęściej się zadłużają, jest kupno swojego środka transportu. W 2015 roku na ten cel zadłużał się co piąty Polak, a w tym roku co trzeci. Coraz częściej Polacy zadłużają się na rzecz kupna roweru (3% z 2015 w stosunku do 7% w roku 2017). Na dalszym miejscu uplasowały się osoby, które zadłużają się w skutek niespodziewanych wydatków, sprawienia sobie przyjemności, czy zakup elektroniki lub gadżetów.

Polacy nie oszczędzają

Jak pokazują dane, coraz więcej Polaków nie okłada nawet najdrobniejszych kwot ze swojego comiesięcznego wynagrodzenia. Nie tworzą zatem tak zwanej poduszki finansowej – właśnie dlatego coraz większa ilość Polaków decyduje się na zadłużenie się wskutek nagle powstałych wydatków. Zaciągnięcie kredytu na spłatę niespodziewanych wydatków w tym roku wskazało aż 21% Polaków. Coraz częściej też, w kraju zaciąga się pożyczki, które pomagają na spłatę zaległości w comiesięcznych opłatach – rachunkach itp.. Coraz częściej też Polacy decydują się na zaciągnięcie kredytu, który następnie przeznaczają na swoje zdrowie – dla przykładu zabiegi dentystyczne. Duża część deklaruje również zaciągnięcie zobowiązania wskutek organizowania uroczystości – np. ślubów. Coraz częściej też w naszym kraju ludzie decydują się na zaciągniecie pożyczki, którą następnie z chęcią przeznaczają na zakup nowego telewizora, laptopa, aparatu. Podobna sytuacja ma miejscu również w okresie wakacyjnym, gdzie Polacy wolą zaciągnąć zobowiązanie i wyjechać na upragnione wakacje niż wypoczywać w kraju.

 

Na szczęście coraz mniej obserwuje się sytuacji, kiedy Polacy zaciągali pożyczkę, aby spłacić nią drugą pożyczkę. W 2015 roku było to około 17% Polaków, ale aktualnie wynosi to 11%. Jest to niezwykle dobra informacja – spłacanie zobowiązania pożyczką było bowiem bardzo błędnym kołem, które często prowadziło do jeszcze większych zobowiązań i problemów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *