Pożyczka

Na co zwrócić uwagę zakładając konto firmowe?

Wybór konta firmowego to bardzo ważna decyzja, przed podjęciem której staje każdy przedsiębiorca. Zazwyczaj korzysta się z niego przez wiele lat.  Jego numer widnieje na rachunkach, fakturach i wszystkich oficjalnych dokumentach. Za jego pomocą dokonuje się również wszystkich firmowych transakcji. Dlatego tak ważne jest, aby było ono praktyczne, funkcjonalne i tanie. Jak wybrać najlepsze konto firmowe? Podpowiadamy!

Opłaty

Oczywiście, im są one niższe, tym lepiej. Młody przedsiębiorca musi zmierzyć się z wieloma kosztami, dlatego każdy sposób na oszczędzanie pieniędzy, nawet jeżeli są to niewielkie kwoty, ma spore znaczenie. A opłat bywa wiele. O ile prowadzenie konta w większości banków jest darmowe, o tyle wypłaty z bankomatów, czy posiadanie karty płatniczej często generuje spore koszty. Wybierając konto firmowe warto porównać oferty wielu placówek, ponieważ różnice w wysokości opłat bywają duże. Nawet, jeżeli reklamy kuszą obietnicami konta za „0 zł” warto dokładnie przeanalizować wszystkie warunki, aby przekonać się, czy nie ma żadnych ukrytych kosztów, a zwolnienie z opłat nie jest obwarowane wieloma warunkami, np. określoną wysokością comiesięcznych wpływów na konto. Dokładne czytanie wszelkich umów, porównywanie ich oraz  negocjowanie warunków, to jedna z najlepszych metod oszczędzania. Warto o tym pamiętać!

Okres użytkowania

Zazwyczaj, konto firmowe zakłada się z zamiarem korzystania z niego przez długi czas, chociażby ze względu na to, że zmiany danych w umowach, na rachunkach, fakturach, czy  w programach rozliczeniowych są czasochłonne i kłopotliwe. Zdarzają się jednak sytuacje, w których chcemy zrezygnować z prowadzenia rachunku w danym banku. Powodem może być np. niezadowolenie z obsługi lub znalezienie lepszej oferty. Niestety, często zdarza się, że banki zabezpieczają się przed takimi sytuacjami, zastrzegając w umowie, że konto firmowe musi być aktywne przez określony czas. Najczęściej jest to okres od 12 do 24 miesięcy. Warto wcześniej sprawdzić, czy bank z którym planujemy podpisać umowę również stawia takie warunki, ponieważ mogą one bardzo skomplikować nasze plany. Bez względu jednak na zapisy powinniśmy pamiętać, że przysługuje nam prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od jej zawarcia. Jest to niezbywalne prawo każdego konsumenta i żadne wewnętrzne dokumenty bankowe nie mogą tego zmienić.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Na firmowym koncie bankowym często posiadamy duże sumy pieniędzy. Są one niezbędne do zachowania płynności finansowej, służą do opłacania towarów, usług podwykonawców, regulowania rachunków itp. Ich nagła utrata mogłaby nieść ze sobą ogromne konsekwencje. Dlatego, zanim zdecydujemy się na ulokowanie pieniędzy w danej instytucji, powinniśmy upewnić się, że jest ona objęta Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Jest to dla nas forma zabezpieczenia, np. na wypadek ogłoszenia przez bank upadłości. Jeżeli był on objęty wspomnianym funduszem, otrzymamy zwrot pieniędzy zgromadzonych na rachunku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *