Pożyczka

Opcje binarne – czy warto w to inwestować?

Często szukamy sposobu na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Największą popularnością cieszą się możliwości, które nie wymagają od nas żadnego nakładu pracy, a dzięki którym można zyskać choćby parę złotych. Jedni regularnie grają w Lotto lub ruletkę, takie połączenie zabawy, adrenaliny i ewentualnego zysku. Są też zwolennicy sposobów bardziej metodycznych, mniej zdanych na los, a bardziej opartych na wiedzy. Mogą to być zakłady bukmacherskie, gra na giełdzie albo obrót walutami na rynku Forex. Jedną z nowszych możliwości są opcje binarne.

Opcje binarne-co to jest?

Rozwój internetu i technologii z nim związanych przyniósł ze sobą nowe możliwości. Dziś nie musimy ograniczać się do swojego rodzimego podwórka, możemy podejść do sprawy globalnie, a opcje binarne to jeden z efektów takiego myślenia. Metoda ta jest już od dawna znana inwestorom giełdowym, ale od niedawna może na tym polu działać każdy internauta i to bez wychodzenia z domu.

Opcje binarne to instrument finansowy, polegający na spekulowaniu czy dana waluta umocni się w stosunku do innej czy też osłabi. Co ciekawe, nie ma konieczności określania jaki pułap osiągnie dany kurs, ważne, by przewidzieć jego wzrost (up) lub spadek (put) w określonym czasie. Kluczową kwestią jest tutaj właśnie czas oraz para walut, co do której przewidujemy ruchy.

W jaki sposób zarabiamy na opcjach binarnych?

Nabywając konkretną opcję binarną (parę walut) znana jej zapadalność, czyli czas, kiedy będzie wygasała. Do tego czasu musimy zdecydować czy w momencie wygasania kurs danej pary walut względem siebie będzie niższy czy wyższy. Jeśli decyzja będzie trafna to posiadana opcja będzie wygrywająca i odnotujemy zysk. To oczywiście wielki skrót zasad działania opcji binarnych, w rzeczywistości metoda wymaga nieco większej wiedzy.

Rodzaje opcji binarnych

  •         Europejskie (High/Low). To najpopularniejsze i najłatwiejsze w obsłudze opcje. To właśnie w tym wariancie nie ma znaczenia jaki pułap osiągnie kurs, ważne, żeby był niższy lub wyższy (odpowiednio do naszych przewidywań). Prosty przykład: nabywamy opcję pary euro/dolar o konkretnej godzinie i po aktualnym kursie. Wiemy, że opcja wygasa o 15:00. Do tego czasu musimy zdecydować czy kurs na zamknięcie będzie wyższy czy niższy. Stopa zwrotu jest znana z góry, a podaje ją broker. Powiedzmy, że tym razem to 70% a inwestycja wyniosła 100$. Jeśli dobrze obstawimy, to po wygaśnięciu opcji mamy już 170$, jeśli nie, tracimy zainwestowaną kwotę.
  •         Amerykańskie (One Touch). Tu więcej zależy od warunków stworzonych przez brokera. Określa z góry stopę zwrotu, ale też poziom UP i PUT, czyli dwa skrajne kursy opcji. Inwestor w wyznaczonym czasie trwania sesji musi przewidzieć wzrost lub spadek. Jeśli w czasie trwania opcji kurs choćby raz osiągnie ten wyznaczony przez brokera i wybrany przez gracza pułap, oznacza to wygraną. Na zamknięcie opcji wybrany kurs nie musi się już zgadzać. Ile zarabiamy? Stopa zwrotu jest określana przez brokera wcześniej i w wariancie amerykańskim te wartości są zwykle większe. Przeważnie sięgają około 100%, ale zdarza się i 700%.
  •         Barierowa (Range). Rzadziej używana metoda. Tu należy obstawić czy dana opcja znajdzie się w określonym zakresie cenowym po upływie czasu sesji. Jeśli trafimy, zarabiamy z góry ustaloną prowizję.

Statystyki

Zanim przystąpicie do zarabiania na opcjach binarnych i zainwestujecie prawdziwe pieniądze, zapoznajcie się z tematem i poćwiczcie na wersji demo. Wizja dorobienia się w ten sposób szybkiej fortuny bez jakiejkolwiek wiedzy to tylko chwyt marketingowy. Ze statystyk wynika, że zaledwie 10% traderów osiąga zyski i to po podliczeniu wszystkich wygranych i strat z dłuższego okresu, np. 1 roku. Wynika z tego, że opcje binarne wymagają spokojnego i metodycznego podejścia, a dopiero potem można liczyć na zyski.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *