Pożyczka

Zagrożenia wynikające z braku spłaty pożyczki

Pożyczka to korzystna forma dofinansowania, którą można szybko i wygodnie uzyskać. Jest ona łatwo dostępna w Internecie czy aplikacji mobilnej. Ta łatwość uzyskania pożyczki powoduje, że taka forma finansowania dłużnego jest bardzo popularna. Jednak czasem okazuje się, że skusi nas pożyczka, a potem nie możemy jej spłacić. Co nam grozi za brak terminowej spłaty pożyczki? Dość poważne konsekwencje, dlatego lepiej nigdy nie brać pożyczki, jeśli istnieje uzasadniona obawa, że nie damy rady jej spłacić. Sprawdźmy, jak wyglądają procedur dotyczące wyciągania konsekwencji wobec klientów, którzy zalegają ze spłatą pożyczek.

Konsekwencje niespłacenia pożyczki

Konsekwencje niespłacenia pożyczki narastają wraz z czasem, który upłynął od terminu spłaty. W pierwszej kolejności firma pożyczkowa zgłasza się do firmy windykacyjnej, która zaczyna od łagodnych form upomnienia klientów, którzy nie spłacili pożyczki. Najpierw otrzymasz monit. Będzie to wezwanie do zapłaty. Dostaniesz je około 7 do 21 dni od upłynięcia terminu spłaty pożyczki. Może przyjść przez e-mail, SMS lub pocztą. Są także monity telefoniczne. Najczęściej wybierana opcja to list polecony, bo ma się wtedy pewność, że korespondencja dotarła do klienta. Gdy monit nie przyniesie rezultatu, windykacja zaczyna postępowanie mające na celu odzyskanie długu. To kroki prawne – polubowne i sądowe, które mają zmusić dłużnika do oddania pieniędzy. Polubowna forma polega na wysyłaniu kolejnych wezwań do zapłaty, a sądowa to proces, który ma na celu uzyskanie sądowego nakazu zapłaty. Taki nakaz zapłaty skutkuje tym, że komornik zapuka do drzwi dłużnika i upomni się o dług. Komornik ma w ręku większe kompetencje niż windykator. Może on zająć majątek, jeśli ma nakaz zapłaty. Komornik może zająć nieruchomość, pensje, auto, meble, sprzęt AGD czy RTV czy inne części majątku i dochodów.

Gdy są problemy ze spłatą

Jeśli wiesz, że wystąpią problemy z terminowym oddaniem długu, to po pierwsze nie staraj się tego ukryć. Nie przestawaj też zupełnie spłacać pożyczki. Oddanie nawet części kwoty da sygnał pożyczkodawcy, że wyrażasz chęć spłaty zadłużenia. Nie unikaj kontaktu z instytucją finansową, która udzieliła Ci pożyczki. To najgorsze, co możesz zrobić. Lepiej zagrać w otwarte karty i porozmawiać z pożyczkodawcą, przedstawiając mu swoje problemy finansowe. Pamiętaj, że pożyczkodawcy także zależy, żebyś spłacił dług. Chce odzyskać swoją gotówkę. W jaki sposób pożyczkodawca może ci pomóc? Może na przykład przedłużyć termin spłaty pożyczki, jeśli są podstawy ku temu. Jeśli nie będzie takiej możliwości, rozważ wzięcie darmowej pożyczki oferowanej pierwszym klientom u innej firmy. Uważaj jednak, by nie wpaść w spiralę zadłużenia.

Upadłość konsumencka

Gdy jesteś już w sytuacji bez wyjścia, komornik puka do drzwi, wyczerpałeś wszystkie opcje pomocy w spłaceniu pożyczki, a długi rosną, to masz jeszcze wyjście ostateczne. Możesz ogłosić tzw. upadłość konsumencką. Rozpoczniesz w ten sposób proces całkowitego oddłużenia, czyli umorzenia swoich zobowiązań. Wierzyciele nie otrzymują spłaty – długi zostają zniesione, bo nie ma możliwości ich uregulowania. Upadłość konsumencką może ogłosić dłużnik, który ma problemy finansowe nie z własnej winy. Trzeba udowodnić, że do zadłużenia doszło z przyczyn takich jak niedopełnienie formalności, niedostateczna wiedza itd. Jeśli sąd uwierzy, to pozwoli ogłosić upadłość konsumencką.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *