MAin

Zgubiliśmy dowód osobisty – dokąd mamy zgłosić i gdzie zastrzec?

Kradzież lub zgubienie dowodu osobistego może przydarzyć się każdemu z nas. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest, by jak najszybciej zgłosić zaistniałą sytuację odpowiednim instytucjom i organom. Tylko to może nas ustrzec przed kradzieżą tożsamości i oszustwami popełnianymi na nasz rachunek.

 

Każdego roku dochodzi do kilku tysięcy prób wyłudzeń dokonywanych przy użyciu cudzego dowodu tożsamości. Oszuści mogą nie tylko zaciągać kredyty w bankach i firmach pożyczkowych, ale także posługiwać się skradzioną tożsamością na co dzień, przyjmując mandaty, zawierając umowy handlowe – np. wynajmu, transakcje kupna-sprzedaży, meldować się w hotelach bez regulowania należności czy wynajmować samochody w celu ich kradzieży.

Gdzie zgłosić zaginięcie dowodu

Możliwości niecnego wykorzystania skradzionego dokumentu jest wiele, chociażby właśnie taka szybka pożyczka na dowód, a wszystkie przewinienia będą notowane na koncie osoby widniejącej na dowodzie tożsamości.

Jeśli jesteśmy przekonani, że nasz dowód został skradziony, powinniśmy jak najszybciej zgłosić ten fakt na Policji. Jednak samo zawiadomienie organów ścigania nie ochroni nas przed możliwością posłużenia się naszymi danymi w celach bankowych i gospodarczych wyłudzeń. W dalszym ciągu oszust będzie mógł skorzystać z naszego dowodu.

System Dokumenty Zastrzeżone

Na szczęście w celu przeciwdziałania takim sytuacjom powstała specjalna Centralna Baza Danych Systemu Dokumenty Zastrzeżone. Żeby zgłosić nasze zaginione czy skradzione dokumenty do systemu, trzeba zwrócić się do banku. Jeśli posiadamy konto osobiste w jakimś banku, to właśnie tam zgłaszamy całą sprawę. W tym przypadku bardzo często można zrobić to nawet telefonicznie.

W przypadku, gdy nie posiadamy własnego konta bankowego, dokument tożsamości zastrzegamy osobiście w placówce najbliższego banku, który oferuje tego typu możliwość. Ogólnie na terenie kraju istnieje kilkanaście tysięcy placówek umożliwiających zgłoszenie zaginionych dokumentów do systemu DZ.

Natomiast, jeśli posiadamy konto na portalu Biura Informacji Kredytowej, możemy zastrzec swój dokument osobiście. Wtedy za pośrednictwem panelu sterowania na platformie BIK jednym kliknięciem zastrzeżemy nasze dane i uniemożliwimy dokonywanie bankowych i gospodarczych oszustw na nasz rachunek.

Z bazy systemu DZ korzystają nie tylko banki czy firmy pożyczkowe, ale także Poczta Polska, operatorzy sieci komórkowych oraz wiele innych firm i instytucji.

Brak dowodu tożsamości, co dalej?

Kiedy zastrzeżemy nasze dane w Systemie Dokumenty Zastrzeżone, a w przypadku kradzieży zgłosimy stratę dowodu na Policji, musimy również udać się do jednostki samorządowej, która wydała nam poprzedni dowód. Po zawiadomieniu gminy o całej sytuacji będziemy musieli złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu tożsamości.

Cała procedura wyrobienia nowego dokumentu trwa maksymalnie około miesiąca. Na ten okres otrzymamy od gminy tymczasowe zaświadczenie o wyrabianiu nowego dowodu tożsamości. Umożliwi ono nam normalne funkcjonowanie i uchroni np. od mandatu za brak posiadania dowodu tożsamości.

Pamiętajmy o tym, by w przypadku zaginięcia dowodu działać błyskawicznie. Skala oszustw i wyłudzeń na cudze tożsamości jest naprawdę olbrzymia. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo, by po jakimś czasie nie okazało się, że ciąży na nas jakaś pożyczka na dowód czy jeszcze większe zobowiązanie finansowe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *